HOTEQ-500 Otel Kalite Belgesi

HOTEQ 500 Standardı Turizm Sektörü Otel Kalite, Çevre, Sağlık ve Gıda Güvenliği Uygulamaları için tasarlanmış hizmet standardıdır. Bu standardın uluslar arası geçerliliği gibi bir sorunu yoktur, müşteri nezdinde geçerlilik kazanır. Müşteri tatmini ve memnuniyeti için kuruluşların vereceği taahhüdü ön plana çıkartıp müşteriye beyan etmesi hedeflenmiştir.

Turizm Otelcilik, Konaklama, Turistik İşletmecilik v.b. alanlarda geniş kapsamlı tek standarttır. standardın ortaya çıkışı, müşterinin kaliteli, sağlıklı ve gıda güvenliği prensibine uygun hizmet alması ve çevreye duyarlı işletmeleri tercih etmesi amacı iledir. Temelinde Turizm Otelcilik etkinliklerinin sosyal, kültürel ve ekonomik olayı haline gelmesi gerçegi yatmaktadır.

Ulusal ve uluslararası seyahatlerin çok artması,dünya çapında otel sınıflandırmalarının nasıl karşılaştırılacağı sorusunun birçok kamu ve özel sektör ilgilisi tarafından düzenli olarak sorulmasına yol açmıştır.Bunun üzerine ISQ tarafından konu ile ilgili bir çalışma yapılabilmesi için girişimde bulunmuştur.

HOTEQ 500 Kimler Edinebilir

Turizm Otelcilik ve Konaklama Sektöründe yer alan, Oteller, Pansiyonlar, Tatil Köyleri, Turistik İşletmeler v.b. Kuruluşlar HOTEQ 500 Belgesini edinebilirler.

HOTEQ 500 Amacı Nedir

HOTEQ 500 Belgesinin başlıca amaçları aşağıda bulunduğu üzeredir;

  • Müşteriler ve turizm sağlayıcıları arasındaki hizmetlerin anlaşılmasını ve gerektiği gibi uygulanmasını tarif etmek ve kolaylaştırmak,
  • Tüketicilere turizm otel hizmetlerinde bilinçli bir seçim yaptırmak,
  • Kuruluşlara da beklentileri karşılama potansiyeline sahip müşteri,
  • Memnuniyeti artıran bir hizmet verme olgusunu artırmak,
  • Turizm Otelcilik ve Konaklama Sektörün de yararlanacak daha bilinçli tüketiciler oluşturmak.